Online Sensible Nasıl Oynanır? [Resimli Anlatım]

More
18 years 1 week ago - 17 years 2 months ago #6701 by CocaCola
Online Sensible Nasıl Oynanır?

Gereken en düşÃ¼k sistem;
* XP İşletim Sistemi (Win98 de sağlıklı çalışmayabilir)
* 16 MB AGP Ekran Kartı
* PIII 500 Mhz İşlemci
* 128 MB SDRAM

Gereken en düşÃ¼k bağlantı hızı;
* Yurtiçi maçlar için 256 Kbps ADSL veya 128 Kbps KabloNet.
* Yurtdışı maçlar için 512 Kbps ADSL veya 256 Kbps KabloNet.

Öncelikle Online Sensible oynamak için aşağıdaki linkten paket halinde bulunan SWOS 96/97 yi çekiyoruz;

rapidshare.com/files/1969636/amigaonline2.exe.html
Yedek link:
rapidshare.com/files/10920850/amigaonline2.exe.html

Bunu çekip kurduktan sonra, programı çalıştırıyoruz ve hiçbir ayarını değiştirmeden aşağıdaki adımları izliyoruz;

1) Kaillera.

2) Launch Kaillera.

3) Nick yazıyoruz.
4) Bağlantı tipi LAN olmalı.
5) Enter IP ye tıklıyoruz.

6) Server IP sini yazıyoruz. Örnek olarak ss.de ye girelim 217.160.140.85:22222
(IRC kanalımızda !ip komutu ile sağlıklı çalışan server ip lerini öğrenebilirsiniz.)
7) Connect.

8 ) 1. oyuncu Create new game S SWOS @ SensibleSoccer.de v1.00 seçip 2.oyuncuyu odada bekler.

9) Serverda oynayanlar Playing , boşta olanlar ise Idle olarak gözükür.
10) 2. oyuncu rakibinin açtığı odaya tıklar,
11) Ve join diyerek odaya girer.

12) Oda sahibi beklemediği bir oyuncu gelirse oda içindeki ismine tıklayıp dilerse kick tuşuylada odadan atabilir.
13) Rakip oyuncu odaya geldiyse START tuşuna basarak oda sahibi oyunu başlatır.

14) Oyun başladıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir husus fps hızıdır. 45 FPS nin altında bir hızla Sensible oynamak anlamsızdır. 48 ~ 50 FPS arası hız ise keyifli bir oyun için gayet idealdir. Eğer ki 45 FPS nin altındaysa öncelikle XP de görüntü ayarınızı 16 Bit olarak deneyin. Gene çözüm olmazsa; Norton Antivirus, P2P (kazaa, ares, emule, torrent vb.) , Firewall, MSN gibi yazılımları kapatıp tekrar deneyin. FPS hızınız düzelecektir. ;)

Eğer iki oyuncudan biri serverla arasında ciddi bir bağlantı sorunu yaşarsa, oyun bağlantısı bu şekilde kopar.

Bir başka kopma şeklide Desynchonization dur, yani kısaca Desync deriz buna. Bu da şu demektir; yine iki oyuncudan birinin serverla arasındaki bağlantı hızı stabil değilse ve internet bağlantısında dalgalanmalar varsa Lost Connection olmasa dahi Desync olabilir. Bunun sonucunda da iki oyuncuya server farklı şeyler gösterir. ŞÃ¶yleki; 1.oyuncu rakibin taç atışı yapacağını görür, diğer oyuncu ise rakibinin köşe vuruşu yapacağını görür. Bu basit bir Desync örneğidir. Oyun içinde eğer rakibiniz anlamsız hareketler yapıyorsa ve top sizdeyken topu sizden almaya çalışmayıp oyuncuları alakasız yerlere koşuyorsa bilin ki Desync olmuşsunuzdur. En pratik öğrenme şeklide topun durduğu anlarda rakibinize topun nerede olduğunu sorarak durumu netleştirebilirsiniz.

Lost Connection veya Desync olduktan sonra oyunu tamamen kapatıp açmadan kesinlikle sağlıklı yeni bir oyuna geçemezsiniz.

Ve bazen 1. ve 2. olarak yukarıda işaretlendiği gibi arka planda iki ya da daha fazla WINUAEXP-KAILLERA.EXE çalışabilir. Bu da oyunun sağlıklı çalışmasını engeller. Yapmanız gereken XP de CTRL+ALT+DEL ile Görev Yöneticisinden gözüken tüm WINUAEXP-KAILLERA.EXE leri kapatıp, oyuna yeniden girmektir.

15) Daha önce girmiş olduğunuz serverları Recent den görebilir ve tekrar IP girmeksizin dilediğinize çift tıklayarak girebilirsiniz.

16) Açık olan ve kaillera.com listesinde yer alan tüm serverlar All Servers bölümünde gözükür.
17) Bir müddet bekledikten sonra Done ibaresi belirir ve tüm serverlar listelenir.
18) Burada önemli olan en düşÃ¼k pinge sahip olduğunuz serverı kullanmanızdır. Ama şu da unutulmamalı; size gözüken ping süreleri serverla aranızdaki hızı belirtir.
Size düşÃ¼k gözüken ping başka birinde yüksek çıkabilir. İki oyuncu için en ideal pinge sahip olan ortak bir server seçilmelidir.

Bilinmesi gereken püf noktalar;
F11 Oyun içinde rakiple yazışmanız içindir.
F12 Eğer kadroların seçildiği ekranda kontrolleriniz çalışmazsa F12 den GAME menüsüne oradan da SWAP tuşuna basarak kontrollerin çalışmasını sağlayabilir.
Ping kaç olmalı? Ping süresi arttıkça kontroller daha geç işler. Bu gecikmelere DELAY deriz. 120 ms nin üzerinde pinginiz varsa pas vermeniz bile güçleşir. Hem delay iniz vardır hem de kısa pas vermek için CTRL tuşuna çok çok hafif dokunmanız gerekir. Aksi takdirde verdiğiniz bütün pasları oyun ŞUT olarak algılar.
Tam Ekran Nasıl? Display menüsünde Fullscreen kutusu (RTG olan değil!) seçili olmalıdır. Bu kutu işaretlendikten sonra hemen sol üstte Select kısmı aktif olur bu listeden 720x576 , 16bit seçilebilir. Sorun yaşarsanız diğer çözünürlükleri denemekte özgürsünüz. :)

Umarım bu rehber bir çok sensible fanatiğinin işine yarar.
Keyifli oyunlar dilerim.

Always Coca-Cola®

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 years 9 months ago #10109 by enbino
cola bunu gordugun zaman yeni versiyonu da hemen paylas coma atarmisin yoksa ordaki zaten yeni mi?
selamlar
ben msjını modfiy edim dedim sonra vazgeçtim....

More
17 years 9 months ago #10119 by Eleven
baskan bosver sen ne ugrasacan böyle seylerle, birak yapsin ;P

More
17 years 4 months ago #13947 by CocaCola
@enbino
Sağ olasın uyarı için abi. Linkler güncellendi.

@Eleven
Kaşınıyor gene bir tarafların. Alırım anahtarını! :P

More
17 years 1 month ago #15983 by volkanbero
arkadaslar oyunu oynamaya calısıyorum fakat mirc odasını bulamadım ... yardımcı olursanız sevinirim ...

More
17 years 1 month ago #16431 by enbino
sanırım volkan buldu , ama bulamayanlar için
tekrarlayalım
mirc ile bağlanabilecegin
quakenet.org serverinda
#sensible.tr

mircte statusun en altındaki boşluğa / server irc.quakenet.org yazıp enterle
servera bağlanır böylece sonra aynı boşluğa / join #sensible.tr yaz enterle (türkiye kanalı)
/join #sensible yaz enterle uluslarası kanal (international olayı :) )
uykum yok bunuda yanıtlamış olduk
selamlar :)

• tansel
  • tansel's Avatar
  • Visitor
  • Visitor
16 years 11 months ago #18458 by tansel
ben bu lınkten swos u nasıl cekıcem :)

More
16 years 11 months ago #18464 by firat12345
swos.ring23.com/stat/cgi-bin/download.pl?file=amigaonline2.exe

burdan da indirebilirsin swosu. daha kolay bir yol sanırım bu :)

• Küheylan
  • Küheylan's Avatar
  • Visitor
  • Visitor
16 years 6 months ago #27699 by Küheylan
Öncelikle merabalar ve anlatım için teşekkürler.

Şimdi biz herşeyi hallettik takımları bile seçtik ama şÃ¶yle bir sorunumuz var oyunu açan arkadaş kendi takımına dair ayarları yapıp sırasını geçiyor sıra bana geldiği zaman ben işlem yapamıyorum.Yani beni görmüyor oyun.Acaba biz takım seçimini mi yanlış yapıyoruz en başta yapmamız gereken bişi mi var?

More
16 years 6 months ago #27701 by Eleven
Merhaba,
sira sana geldiginde f12 ye basip ana menüyü ac. Ordan game and I/O ports a gir. Sonra swap yap ve ok e basarak cik. Bu kadar ;)

Time to create page: 0.299 seconds