Składnik zwycięzcy ... (jakie czynniki składają się na Mistrza swosa).

More
14 years 11 months ago #63574 by Foka
Temat mówi wszystko. Do założenia topicu przyczynił się post Dżema w innym temacie. Porozmawiajmy, co trzeba mieć by wygrywać w swosa? Tylko umiejętności, a może psychika ... co jeszcze ..... ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 11 months ago #63579 by dior
Wg mnie kluczem jest umiejętność stosowania pressingu, walka o każdy piksel wirtualnego boiska. To wymaga na pewno refleksu i dokładności. Zawodnicy, którzy potrafią tak grać praktycznie nie popełniają błędów, polegających na mijaniu się z bezpańską piłką lub przepuszczaniu napastników z piłką przy nodze (w takich konfrontacjach decyduje prawdopodobnie tackling obu piłkarzyków, ale obrońca może wykonać kilka szybkich ruchów przy zawodniku z piłką i wtedy na pewno ją odbierze). Ja tę umiejętność nietracenia i odzyskiwania piłki kojarzę właśnie (za Dżemem) z mocną psychiką, determinacją, zaangażowaniem. Czy ktoś pamięta jeszcze Geparda? Facet strzelał bramki w zasadzie w jeden sposób, a przez chwilę był najlepszy na świecie (pierwsze miejsce w rankingu, wygrana w ASL1). On grał zawsze po to, żeby wygrać, to nastawienie mogło być decydujące.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 11 months ago #63587 by yesiu
A moim zdaniem najważniejszym czynnikiem jest kontrola nad całą swoją jedenastką oraz odpowiednie dopasowanie stylu gry do taktyki (innymi słowy wykorzystanie na maksa taktyki, którą się gra :p). Imponują mi Ci, którzy technicznie (chodzi mi o niekonwencjonalne zagrania, sposoby zdobywania bramek itd.) nie wyróżniają się od innych graczy ale zawsze są szybsi o ten ułamek sekundy, sprytniejsi itd. Szczególnie na tym polu, moim zdaniem, wyróżnia się Root, który, ilekroć z nim grałem, zawsze mnie wkurzał swoją lekkością gry w ataku i konsekwencją w obronie :). Technicznie nie ma wielkich przepaści pomiędzy solidnymi 2-go ligowcami i graczami z ekstraklasy, ale właśnie ten refleks, umiejętność zwodzenia obrony przeciwnika i zorganizowana obrona wyróżniają średniaka od świetnego gracza. Inną sprawą jest styl gry bardzo wyróżniający się od innych np. Coolio.

Ważna jest też taktyka. Moim zdaniem gracz grający niestandardową taktyką ma mały handicap w postaci elementu zaskoczenia rywala. Mówię tu o graczach typu Szeszesek grający 424 (chyba, że przestał, nie grałem dawno ;d) albo Redhair i Bobbie - 523.

Chyba tyle. Pozostaje mi pogratulować stworzenia ciekawego topicu i zachęcić do wymiany opinii ;).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 11 months ago #63601 by lobo
Kolejnym waznym skladnikiem jest szybkosc adaptacji do stylu przeciwnika. Kazdy z nas gra na swoj sposob, jednak wazne jest to by swoja gre dostosowac do wymagan ktore stawia przeciwnik. Jesli twoj ulubiony sposob zdobywania bramek nie skutkuje na danego delikwenta, masz 90 na zmiane strategii. Zeby wygrac trzeba grac inaczej z Bobbiem, inaczej z Foka i inaczej z Rootem. No chyba ze zdola sie calkowicie narzucic swoj styl gry ale na tak wysokim poziomie to raczej niemozliwe. ;)

Spokoj i opanowanie tez sa nie do przecenienia. Jesli w 90 minucie, przy stanie 0-1 jestes w stanie wykonac akcje z taka sama precyzja jak na poczatku meczu jest to bardzo cenna i przydatna umiejetnosc.



Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 11 months ago #64146 by SzymS
Psychika i wszechstronność to głÃ³wne cechy Championa wg mnie :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 11 months ago #64206 by Foka
Zacząć trzeba od podstawowych umiejętności. Jednak już, gdy nabędzie się podstawowy stopień wtajemniczenie wszystko rozbija się o koncentrację. Weźmy pod uwagę rozgrywki na mniej więcej wyrównanym poziomie. Czyli dany szczebel ligowy. Np. Ekstraklasa. Co ma wpływ na wynik :

50 % koncentracja
25 % umiejętności
25 % psychika

Oczywiście na koncentrację składa się to, co Cię otacza. To czy grasz i np w tv obok leci mecz LM czy np.: ulubiony serial. Ważne też jest to czy jesteś zmęczony. Od jakiegoś czasu, gdy czuje się zmęczony nawet nie siadam do kompa. Bo tylko się denerwuje i irytuje. A stan irytacji źle wpływa na koncentrację. O czym mówię. Stracę bramkę i wmawiam sobie, że to totalny niefart, albo niewykorzystam 3ech dobrych akcji. Zaczynam myśleć i rozpamiętywać i skupiam się na tym zamiast na myśleniu, jak przeprowadzić następną akcję. Sensible jest tak szybką grą, tak wiele dzieje się na przestrzeni kilku sekund, że rozpamiętywanie akcji o 20 sekund za długo może oznaczać dwa stracone gole. Wtedy zaczyna się pogłębiać irytacja i możemy zapomnieć o zwycięstwie. Gram już ponad 3 lata, ale dopiero teraz zacząłem na te aspekty zwracać uwagę. Często nawet w tzw. realu mam problem z koncentracją, to tym bardziej pogłębia się on podczas grania. Zacząłem szukać czegoś, co pomogłoby mi wyeliminować ten problem przynajmniej częściowo. No i wymyśliłem, że w czasie grania leci mi muzyka z dopingiem. Żywa nuta, włoskie klimaty, to co lubię i wtedy w czasie gry się wyłączam nie zwracam tak dużej uwagi na to, co do o koła. No i efekty są. Zastanawiam się jednak, na jak długo. Bo może być tak, że mi to spowszednieje i koncentracja w czasie gry spadnie.
Umiejętności to już wiadomo, ze muszą być skoro gra się w Ekstraklasie. Tu nie będę się rozpisywał. Chociaż rodzaje umiejętności są też różne. Umiejętność gry w obronie, która wynika przede wszystkim z koncentracji :P i atak. Umiejętność gry kreatywnej i tu też musi być duża koncentracja, bo gdy jest mała zaczyna się szukać najprostszych rozwiązań. A u gracza kreatywnego zmiana stylu gry na jedną akcje oznacza - kaplice. No i umiejętność opanowania jednej, dwóch, trzech akcji. Czyli bycie skutecznym do perfekcji. Dżem pisał o tym, że grając z Lobo ma mało akcji. U mnie jest odwrotnie. Często mam dużą przewagę z Lobo i równie często przegrywam.
Psychika czyli to o czym pisał Lobo. Wykonanie takich samych akcji w 90 minucie przy niekorzystnym wyniku, jak przy swoim prowadzeniu. Łączy się to też z koncentracją o czym pisałem wcześniej. Jednak pamietam turniej offline we Wrocławiu, gdy Palister z 0:3 vs Mati wyciągnął na 4:3, strzelając ostatnią bramkę w 90 minucie po niesamowitym strzale. Dior wtedy powiedział wielki gracz, taki strzał w takim momencie .
Te 3 aspekty są w sensible najważniejsze, ale jak już mówiłem przy równym poziomie - decyduje koncentracja (wtedy lepszy gracz może pokazać przewagę swoich umiejętności).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 10 months ago #66370 by teeto
Mogę sie podpisać pod tym co napisał Foka. Dla mnie osobiście decydujące znaczenie ma koncentracja. Ona ma wplyw na wszystko: szybkość gry, obronę, atak, wykorzystanie swojego potencjału itd itp. Koncentracja i psychika sprawiają, że można grać na swoim najwyższym poziomie w każdej sytuacji. Jeśli chodzi o umiejętności czysto piłkarskie to najlepiej robić wszystko super i po sprawie:), ale moim zdaniem naistotniejsze są dwie rzeczy:

1. Defensywa w najszerszym tego słowa znaczeniu, poczynając od gry w środku boiska, pressing, przerywanie akcji, kończąc na obronie piłek na linii bramkowej.

2. Wykorzystywanie prawie do perfekcji tych 2 czy 3 sposobów strzelania bramek, które w swosie mają największa skuteczność. A chyba wszyscy wiemy, że takie akcje są i które to są.

Kwestia pięknych i różnorodnych bramek, fajnego stylu gry i ozdobników to jest zupełnie inny temat imho. Wcale tego nie trzeba żeby być mistrzem.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 8 months ago #69272 by Intermario
Czasami też SWOS sprzyja jednej ze stron :P Dlatego też nie należy grać mezy pod rząd. Ponadto szczęscie itd :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 8 months ago #69295 by dior

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 years 8 months ago #69487 by Root

50 % koncentracja
25 % umiejętności
25 % psychika


Podoba mi się post Foki ale inaczej pomimo wszystko ,,widzę te procenty...

30% koncentracja
50% umiejętności
20% psychika

Ja od dawien dawna słucham mojej ulubionej muzy (techno/house) i wyłączam zbędne odbiorniki :) Pełne skupienie na meczach i myślenie zadaniowe :) Jak Adam Małysz hehe najważniejszy jest kolejny mecz! Chociaż wiadomo że ,,farfocle przeciwnika lądujące w sieci nie są obojętne dla takiego choleryka jak ja :) Czasami głośna ,,K...a! poleci :) ale takie katharsis czasem pomaga hehe

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.309 seconds
Powered by Kunena Forum